Jdi na obsah Jdi na menu
 


Piráti v Jilemnici

13. 6. 2014

 Dne 7.5.2014 se vydali pirátští učni na cestu za svým přijetím do „Pirátského bratrstva“ Klubu Maják Hořice. Jeho členové vypluli do podkrkonoškého městečka Jilemnice v rámci svého již v pořadí pátého psychorehabilitačního pobytu pro zdravotně postižené děti Klubu Maják Hořice o.s.

A co se to vlastně dělo: od 7.5. do neděle 11.5.2014 pod dohledem „Pirátského bratrstva“Klubu Maják Hořice o.s. byla prověřována statečnost, zručnost, důvtip a vše ostatní, co musí správný pirát mít, aby obstál na moři. Děti musely prokázat nejen, že si poradí, když se jim roztrhají plachty, ale že si je umí i ozdobit, a tak malovaly na hedvábí. V rámci dalších zkoušek zručnosti a fantazie tvořily ze zažehlovacích korálků a vodou slepovacích korálků. Vlastní loď si stavěly z dílků k lepení FischerTip a kromě lodí, pirátů, pokladu, vznikali i draci, vlaky a různá zvířátka. Aby viděly i za černočerné noci, dělaly si děti gelové svíčky.

Počasí se vydařilo, a tak byl naplánován výlet za poznáním o tom, jak vznikají poklady. V Poniklé ve firmě RAUTIS byla objevena výrobna vánočních ozdob, děti se zde seznámily nejen s výrobou, stříbřením, barvením a vývojem ozdob, ale také se něco dozvěděly o historii. Nakonec si takovou korálkovou vánoční ozdobu udělaly sami. Nedeštivé počasí pokračovalo i v následujících dnech, a tak se v pátek odpoledne děti rozdělily do tří pirátských družstev a s mapou začaly hledat poklad. Že to nebylo nic jednoduchého, bylo jasné hned u první indicie, kde děti zjistily, že úkoly, které mají udělat jsou zašifrované. Nakonec to zvládla všechna tři družstva a úspěšně se dostala k poslednímu úkolu, a to najít klíče v pirátském, pěkně uleželém, slizu. Jelikož všichni prokázali, že si poklad opravdu zaslouží, o truhlu sladkostí se spravedlivě rozdělili.

A jestli není i nějaký poklad v Bozkovských dolomitových jeskyních, děti zjišťovali přímo na místě. Prohlídka se nejen dětem moc líbila, shlédly jezero s velbloudem a krokodýlem, ale také kosmonauta, pirátskou loď, čokoládovou skálu a po cestě z jeskyně do přístavu se ještě rozhlédly po kraji ze soukromé Rozhledny U borovice.

Poslední večer byl připraven pro všechny Pirátský bál. Děti si zatancovaly, prokázaly svou zručnost a důvtip v několika soutěžích a vše zakončily papírovou bitvou, kterou přežily všichni piráti bez úhony.

Všechny děti prokázaly, že mají odvahu, zručnost i vytrvalost a tak byly v neděli 11.5.2013 přijati do řádu „Pirátského bratrstva“ Klubu Maják Hořice a mohou tedy provozovat pirátské řemeslo.

Byly to opravdu nabité čtyři dny, ze kterých si děti odvážely nejen svoje výrobky, ale také plno zážitků. A dospělí členové byli moc rádi, že se nám opět podařilo zorganizovat pobyt, kterého se zúčastnily rodiny se zdravotně postiženými dětmi, ale i rodiny se zdravými dětmi, což nejvíce přispívá k integraci handicapovaných. Získávání prostředků na financování akcí našeho klubu je v dnešní ekonomické situaci čím dál tím složitější, a tak bychom chtěli moc poděkovat za finanční podporu, bez které by se náš pobyt nemohl uskutečnit a to firmám: LINDR CZ s.r.o. Sadová, AUTO-MOTO BUREŠ Hořice, Tabák – Hátlová Hořice, KŘÍŽ RECYCLING, s.r.o. Roztoky. A také Královéhradeckému kraji, který se podílí na financování našeho projektu „My se nenudíme 2014“.

Další informace o našem občanském sdružení se můžete dozvědět na www.klubmajak.cz ,kde budete mít možnost se podívat fotky z pirátského pobytu. Pokud byste chtěli naši činnost podpořit finančním darem, č. účtu je 236278404/0300. Za Vaši pomoc předem děkujeme.

A pokud zatoužíte po vlastním pokladu, tak určitě přijďte 21.6.2014 od 14.00 hodin do Smetanových sadů v Hořicích na Rozloučení se školním rokem, aneb hurá za pirátským pokladem.

 

Za Klub Maják Hořice

Helena Hindrová

 

Náhledy fotografií ze složky Květen 2014 - Víkendový pobyt Jilemnice